Rim Sherd
69-21-122
From: Iran | Sakkisabad
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 69-21-122 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Parthian |
| Provenience | Iran | Sakkisabad |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Description | Parthian. Wheelmade. Rim - straight - with flat lip. Paste - grey. Inside - matte grey. Outside - burnished grey; decoration: incised, parallel diagonal lines around rim. 12 lines top row, 11 lines bottom row in opposite direction. |
| Height | 5 cm |
| Length | 6.5 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Credit Line | The Hasanlu Project (Miscellaneous Sites); Robert H. Dyson Jr., 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


