Shell (uncertain)
53-54-672
From: United States of America | Alaska | Diyaguna'Et | Yakutat Bay | Lost River
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-54-672 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Indian |
| Provenience | United States of America | Alaska | Diyaguna'Et | Yakutat Bay | Lost River |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | bottom of deposit in cut bank below house pit |
| Section | American |
| Materials | Shell |
| Description | White, chalky. Rounded, irregular. |
| Length | 3.1 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Thickness | 1.1 cm |
| Credit Line | University Museum / Bryn Mawr College Expedition to Alaska; Frederica de Laguna, 1953 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.