Body Sherd
69-21-118
From: Iran | Sakkisabad
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 69-21-118 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Sakkisabad |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Description | Pattern burnished grey ware. Wheel made. Paste -grey. Inside - matte grey to brown. Outside - matte grey; burnished cross-hatched design 13x8 lines and burnished base line. |
| Height | 5.2 cm |
| Length | 8.7 cm |
| Thickness | 0.8 cm |
| Credit Line | The Hasanlu Project (Miscellaneous Sites); Robert H. Dyson Jr., 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


