Body Sherd
69-21-115
From: Iran | Sakkisabad
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 69-21-115 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Sakkisabad |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Description | Pottery. Jar body sherd. Sialk IV Type? brown/buff-yellow. Wheel made. Paste - pinkish. Inside - matte buff-yellow. Outside - burnished. Buff slip. Brown painted design; 1st reg.- 1 broad horiz. band with 3 thinner horiz.- parallel lines below. 2nd reg.- part of 2 horiz. ovals each with inner oval filled with 8 diagonal lines. |
| Height | 5.6 cm |
| Length | 7.1 cm |
| Thickness | 0.6 cm |
| Credit Line | The Hasanlu Project (Miscellaneous Sites); Robert H. Dyson Jr., 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

