Body Sherd
69-21-114
From: Iran | Sakkisabad
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 69-21-114 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Sakkisabad |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Description | Incised black ware, cf. Dinkha Tepe. ?Handmade. Paste - black. Inside - burnished black slip. Outside - burnished black slip. incised design; 2 horiz. parallel lines top & bottom enclose band which has a zigzag line that forms 3 inverted & 2 upright triangles. |
| Height | 4 cm |
| Length | 4.5 cm |
| Thickness | 0.3 cm |
| Credit Line | The Hasanlu Project (Miscellaneous Sites); Robert H. Dyson Jr., 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


