Scraper
Knife
14741K
From: United States of America | Louisiana | Tensas Parish | Williams Plantation
Curatorial Section: American
| Object Number | 14741K |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Louisiana | Tensas Parish | Williams Plantation |
| Culture Area | Southeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Jasper |
| Technique | Flaked |
| Length | 5 cm |
| Width | 2 cm |
| Credit Line | Purchased from William T. W. Dickeson, 1899 |
| Other Number | 174 (pencil) - Number Written on Object |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




