Body Sherd
69-21-110
From: Iran | Sakkisabad
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 69-21-110 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bronze Age |
| Provenience | Iran | Sakkisabad |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Description | Pottery. Jar body sherd. Plain Ware - showing firing colour range. Handmade. Paste - pinkish. Inside - matte pinkish. Outside - matte. Red-white-yellow-brown-black. |
| Length | 7.2 cm |
| Width | 7.2 cm |
| Thickness | 1.3 cm |
| Credit Line | The Hasanlu Project (Miscellaneous Sites); Robert H. Dyson Jr., 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

