Body Sherd
69-21-109
From: Iran | Sakkisabad
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 69-21-109 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bronze Age |
| Provenience | Iran | Sakkisabad |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Description | Pottery. Jar Body Sherd. Plain ware - showing firing color - range handmade. Paste - pinkish. Inside - buff-pinkish matte. Outside - buff-pinkish-lavender matte. |
| Length | 6.3 cm |
| Width | 6 cm |
| Thickness | 1.1 cm |
| Credit Line | The Hasanlu Project (Miscellaneous Sites); Robert H. Dyson Jr., 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

