Body Sherd
69-21-107
From: Iran | Sakkisabad
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 69-21-107 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Sakkisabad |
| Locus | Cemetary area - from looting of graves |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Description | Pottery Bowl Body Sherd. Red-slipped ware. Handmade. Paste - pinkish. Inside - matte dark red slip. Outside - burnished dark red slip. |
| Length | 5.3 cm |
| Width | 4 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Credit Line | The Hasanlu Project (Miscellaneous Sites); Robert H. Dyson Jr., 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

