Rim Sherd
69-21-105
From: Iran | Sakkisabad
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 69-21-105 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Sakkisabad |
| Locus | cemetary area from looting of graves |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Description | Pottery. Bowl Rim Sherd. Red-slipped ware. Rim - thicker on inside; edge convex thumb depression paste - pinkish. Inside - burnished red slip. Outside - burnished red slip. Joins 69-21-106 |
| Height | 4.6 cm |
| Length | 4 cm |
| Thickness | 0.3 cm |
| Credit Line | The Hasanlu Project (Miscellaneous Sites); Robert H. Dyson Jr., 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

