Body Sherd
69-21-104
From: Iran | Sakkisabad
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 69-21-104 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Sakkisabad |
| Locus | south end of cemetary area |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Description | Sialk - Dalma type. Handmade. Paste - buff. Inside - matte, red slip. Outside - burnished red slip. Design - black painted: 11 diagonal lines on 1/2 of sherd, other half is red slip. |
| Length | 5.6 cm |
| Width | 3 cm |
| Thickness | 0.7 cm |
| Credit Line | The Hasanlu Project (Miscellaneous Sites); Robert H. Dyson Jr., 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

