Rim Sherd
69-21-102
From: Iran | Sakkisabad
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 69-21-102 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Sakkisabad |
| Locus | south end of cemetary area |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Description | Sialk I - Dalma type. Handmade. Rim - straight, edge burnished red slip. Paste - buff. Inside - burnished red slip. Outside - burnished red slip. |
| Height | 5.6 cm |
| Length | 4 cm |
| Thickness | 1 cm |
| Credit Line | The Hasanlu Project (Miscellaneous Sites); Robert H. Dyson Jr., 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

