Paddle Model
29-175-370
From: Canada | British Columbia
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-175-370 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Canada | British Columbia |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood | Pigment |
| Description | Model(?) Pointed blade tip. At widest part, edges of blade turn sharply, almost forming angles. Rod-like hand grip, thicker than stem. End of stem slightly widened. Painted red band on stem. Blade tip red. |
| Length | 49.5 cm |
| Width | 7.5 cm |
| Depth | 1 cm |
| Credit Line | Exchange with George G. Heye, 1917 |
| Other Number | 6/9640 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.