Rim Sherd
69-21-100
From: Iran | Sakkisabad
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 69-21-100 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Sakkisabad |
| Locus | south end of cemetary area |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Description | Pottery. Bowl Rim Sherd. Sialk I - Dalma type. Handmade. Rim - staight, edge black slip, crossed by 10 red lines. Paste - buff. Inside - burnished, black slip - red painted vertical diagonal line 5-10; lower right area solid red. Outside - burnished red slip. |
| Height | 4.1 cm |
| Length | 3.3 cm |
| Thickness | 0.8 cm |
| Credit Line | The Hasanlu Project (Miscellaneous Sites); Robert H. Dyson Jr., 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

