Rim Sherd
69-21-98
From: Iran | Sakkisabad
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 69-21-98 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Sakkisabad |
| Locus | south end of cemetary area |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Description | Sialk III type. Brown-black/buff-red. Handmade. Rim-straight, black edge. Paste - orange. Inside - burnished buff-red. Outside - burnished, red slip; black painted design; 7 parallel wavy chevrons (horizontal). |
| Height | 3.2 cm |
| Length | 4.6 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Outside Diameter | 14 cm |
| Credit Line | The Hasanlu Project (Miscellaneous Sites); Robert H. Dyson Jr., 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

