Body Sherd
69-21-92
From: Iran | Sakkisabad
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 69-21-92 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bronze Age |
| Provenience | Iran | Sakkisabad |
| Date Made | ca. 1500 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Description | Pottery. Bowl Body Sherd. Polychrome Ware. Handmade. Paste - buff. Inside - burnished, red slip, black painted design; 3 narrow parallel black lines, outer line supports 2 diagonal lines. Outside - matte black painted. |
| Length | 3.1 cm |
| Width | 2.8 cm |
| Thickness | 0.8 cm |
| Credit Line | The Hasanlu Project (Miscellaneous Sites); Robert H. Dyson Jr., 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

