Body Sherd
69-21-87
From: Iran | Sakkisabad
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 69-21-87 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bronze Age |
| Provenience | Iran | Sakkisabad |
| Date Made | ca. 1500 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Description | Pottery. Jar Body Sherd. Polychrome Ware. Handmade. Paste - pinkish. Inside - matte pink, with scratches. Outside - matte, white slip, black painted design 1st register - frag. of red area. 2nd register - broad horizontal band- black 3rd register - broad horizontal inverted chevron; borders diamond pattern - alternating solid large black & smaller white diamonds; part of 4 vertical & 6 horizontal rows. Mended with 69-21-88. |
| Length | 10 cm |
| Width | 8.4 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | The Hasanlu Project (Miscellaneous Sites); Robert H. Dyson Jr., 1969 |
| Other Number | 69-21-88 - JOIN |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

