Body Sherd
69-21-82
From: Iran | Sakkisabad
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 69-21-82 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Iron Age (uncertain) | Parthian (uncertain) |
| Provenience | Iran | Sakkisabad |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Description | Pottery. Jar Body Sherd. ? hand-wheelmade. Thin orange ware. Paste - orange. Inside - matte orange, scratches. Outside - burnished orange, design; orange paint cross-hatched pattern - 11 x 20 lines. |
| Length | 9.3 cm |
| Width | 4 cm |
| Thickness | 0.2 cm |
| Credit Line | The Hasanlu Project (Miscellaneous Sites); Robert H. Dyson Jr., 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

