Keeled Scraper
31-56-1454
From: Palestine | Mugharet el Wad
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 31-56-1454 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Atlitian |
| Provenience | Palestine | Mugharet el Wad |
| Archaeology Area | Level C |
| Locus | Level C |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Flint |
| Description | Steep and narrow. elongated. Made on flake. Keeled surface retouched. |
| Height | 4.4 cm |
| Length | 3.4 cm |
| Width | 1 cm |
| Credit Line | Distribution from the American School of Prehistoric Research; Dorothy Garrod, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



