| Object Number | 69-21-63 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Sialk |
| Locus | Cemetary B |
| Date Made | ca. 800-700 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Description | Pottery. Bowl Rim Sherd. Red painted/burnished white slip ware. Wheelmade. Paste - fine pinkish. Inside - burnished, cream slip with brown matte painted design on inner surface rim; band 1.3 cm. wide broken by 5 narrow vertical bands; rim everted; carinated at shoulder. Outside - vertical scraped, cream. |
| Height | 4 cm |
| Width | 10.2 cm |
| Outside Diameter | 50 cm |
| Credit Line | The Hasanlu Project (Miscellaneous Sites); Robert H. Dyson Jr., 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

