| Object Number | 69-21-76 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Sialk |
| Locus | Cemetary B |
| Date Made | ca. 800-700 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Description | Pottery. Bowl rim sherd. Red painted/burnished white slip ware. Wheelmade. Part of # 69-21-76. Paste - orange. Inside -matte buff. Outside - cream smoothed slip. Design -red paint matte, on top of square rim part of 1 vertical stripe from rim to broken edge. Red painted/burnished white slip ware. Wheelmade. Paste - pinkish. Inside - white buff. Outside - buff scraped and burnished; flat rim; red painted band, vertical red band with two projecting tabs on each side. fragment of 69-21-59. |
| Length | 3.4 cm |
| Width | 3.1 cm |
| Thickness | 0.6 cm |
| Credit Line | The Hasanlu Project (Miscellaneous Sites); Robert H. Dyson Jr., 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

