| Object Number | 69-21-52 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Sialk |
| Locus | Cemetary B |
| Date Made | ca. 800-700 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Description | Pottery. Jar Spout Sherd. Red painted/burnished white slip ware. Wheelmade. Paste- orange. Inside - matte orange. Outside - burnished, white slip with red painted design, paint partly lost leaving orange stain. Opposed solid triangles alternating with cross-hatched bands (lower register), alternating with parallel stripes in upper register. |
| Length | 3.8 cm |
| Width | 3.1 cm |
| Thickness | 8 cm |
| Credit Line | The Hasanlu Project (Miscellaneous Sites); Robert H. Dyson Jr., 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

