Handle Sherd
69-21-48
From: Iran | Sialk
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 69-21-48 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Sialk |
| Locus | Cemetary B |
| Date Made | ca. 800-700 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Description | Pottery. Bar Handle Sherd. Red painted/burnished white slip ware. Wheelmade. Paste - pinkish. Inside - matte buff. Outside - flecks of red paint forming a circle around base of handle and one or more bands along handle. |
| Height | 5.8 cm |
| Length | 4.1 cm |
| Width | 3.1 cm |
| Credit Line | The Hasanlu Project (Miscellaneous Sites); Robert H. Dyson Jr., 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

