| Object Number | 69-21-47 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Sialk |
| Locus | Cemetary B |
| Date Made | ca. 800-700 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Description | Pottery. Handle & below rim sherd. Red painted/burnished white slip ware. Wheelmade. Paste - buff. Inside - matte buff. Handle - oval section Base - burnished buff, design brown paint. Painted rim line. Upper right corner crosshatching 4 X 2 lines, 1 horizontal line below handle. 2 parallel lines diagonal from rim on left side. |
| Height | 3.8 cm |
| Length | 3.6 cm |
| Width | 3.1 cm |
| Credit Line | The Hasanlu Project (Miscellaneous Sites); Robert H. Dyson Jr., 1969 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


