Dish
12758
From: United States of America | Missouri | Scott County (uncertain) | Mississippi County (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | 12758 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Mound Culture |
| Provenience | United States of America | Missouri | Scott County (uncertain) | Mississippi County (uncertain) |
| Culture Area | Southeast Culture Area |
| Date Made | 1877 |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Shape of Fulgar Shell. Buff ware, smoked. |
| Height | 11.5 cm |
| Length | 24.6 cm |
| Outside Diameter | 16.4 cm |
| Credit Line | Purchased from Edward Drinker Cope, 1892 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



