Statue Fragment
E15027
Location: On Display in the Eastern Mediterranean Gallery
From: Egypt | Sinai
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E15027 |
| Current Location | Eastern Mediterranean Gallery - On Display |
| Provenience | Egypt | Sinai |
| Date Made | 2000-1600 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Sandstone |
| Inscription Language | Hieroglyphic |
| Description | Part of base of statuette. Red sandstone. Part of cartouche containing prenomen and nomen of Amenemhat I, beloved of Hathor, lady of Mefkat. |
| Length | 15.2 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Thickness | 5.5 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egypt Exploration Fund, William Flinders Petrie, 1905 |
| Other Number | AES 3848 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




