Keeled Scraper
31-56-2399
From: Palestine | Mugharet el Wad
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 31-56-2399 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Middle Aurignacian |
| Provenience | Palestine | Mugharet el Wad |
| Archaeology Area | Level D2 |
| Locus | Level D 2 |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Flint |
| Description | Double: steep and narrow plus steep, an oblique flake being removed from the end of the scraping surface of the latter to form the scraping surface of the former. Double patination; steep and narrow scraper and keeled surface of steep scraper made at later date. |
| Height | 4.6 cm |
| Length | 4.8 cm |
| Width | 1.9 cm |
| Credit Line | Distribution from the American School of Prehistoric Research; Dorothy Garrod, 1931 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



