| Object Number | MS5559 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Mediterranean |
| Date Made | 0-199 CE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Glass |
| Technique | Blown |
| Description | End broken. Bird shaped blown glass, greenish in color. Patches of iridescence, flat rim. May have had a top in shape of neck and head of bird. |
| Height | 7.1 cm |
| Width | 10.4 cm |
| Depth | 4.7 cm |
| Credit Line | Gift of Miss Lydia T. Morris, 1916 |
| Other Number | GL09 (ancient glass project) - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




