Body Sherd
57-1-74
From: Greece | Perachora | Corinthia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 57-1-74 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Corinthian |
| Provenience | Greece | Perachora | Corinthia |
| Manufacture Location | Corinth |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Vertical strap handle decorated on exterior with closely spaced horizontal lines. On remaining bit of wall is a vertical glazed line. The rim is not a separate element but merely the upper termination of the wall. The interior is fully glazed except for two reserved lines just below lip. |
| Height | 4 cm |
| Width | 4.7 cm |
| Thickness | 0.3 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. H. Lamar Crosby, 1957 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



