Musical Scraper
A875A
From: China
Curatorial Section: Asian
| Native Name | Tu |
| Object Number | A875A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chinese | Confucian |
| Provenience | China |
| Section | Asian |
| Materials | Wood |
| Iconography | Qilin | Dragon |
| Description | Yu (敔). Musical instrument played by scraping the back. Used in Confucian ceremonies. In the form of a qilin. Rasp / "Tigre Counchant" Yu. Red laquered wood; dragon with open mouth. Body covered with carved scales. Ridge along middle of back with 5 depressions. Roughly hollowed out so that there is a rectangular hole in bottom 21.5x7 cm. Good condition |
| Height | 15 cm |
| Length | 28.5 cm |
| Width | 12 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Sarah (William D.) Frishmuth, 1900 |
| Other Number | unknown - Seder Number | DAS H - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.