Splitting Adze
35-21-292
From: North America | United States of America | Alaska | Lower Yukon River Valley | Anvik River | Anvik | Anvik Point
Curatorial Section: American
| Object Number | 35-21-292 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Alaska | Lower Yukon River Valley | Anvik River | Anvik | Anvik Point |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Double-ended with 2 grooves and 2 ridges to hold the lashing. One groove between the 2 ridges is in the middle. other groove is nearer one end. |
| Height | 6 cm |
| Length | 17 cm |
| Width | 5 cm |
| Credit Line | Yukon Expedition, Frederica de Laguna, 1935 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.