Utility Cloth
Chivo
85-2-108A
From: Guatemala | Mixco | Department of Guatemala
Curatorial Section: American
| Native Name | Chivo |
| Object Number | 85-2-108A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Pocomam |
| Provenience | Guatemala | Mixco | Department of Guatemala |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Cotton |
| Description | White cotton ground. Weft thread forms fringed stripes. Cloth used for wrapping tortillas. As per Sigrid Meier, "Warp: 26 epi, three singles, Z twist, white cotton. Weft: 18 ppi, three singles, Z twist, white cotton. Five singles, Z twist, white cotton, loops. Balanced plain weave. Supplementary weft: loops on one side. Woven on a backstrap loom." |
| Length | 80 cm |
| Width | 72 cm |
| Credit Line | Gift of Center of Inter-American Relations; Stanley de Jongh Osborne, Richard de Jongh Osborne and Mrs. Ford E. Smith, 1985 |
| Other Number | 108A - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


