Point
97-563-532
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Chester County
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-532 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Chester County |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Quartz |
| Description | Oval. |
| Length | 3.2 cm |
| Width | 1.8 cm |
| Thickness | 0.7 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-532 - Old Museum Number | 4872 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


