Rubbing Tool
49-25-210
From: United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort
Curatorial Section: American
| Object Number | 49-25-210 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | B1E 0-6" |
| Section | American |
| Materials | Slate |
| Description | Slate. With dull edges and one facetted surface, like unfinished knife blade. Other surface is unmodified fracture. Scratched surface and edges. |
| Length | 6.1 cm |
| Width | 2.4 cm |
| Thickness | 0.7 cm |
| Credit Line | Survey of Northern Tlingit Country, Frederica de Laguna, 1949 |
| Other Number | 183 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.