Rubbing Tool
49-25-209
From: United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort
Curatorial Section: American
| Object Number | 49-25-209 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | E2E 0-6" |
| Section | American |
| Materials | Slate |
| Description | Slate. Fragment. Dull, worn edge. Broken and repaired. Part of one surface is smoothed. |
| Length | 4.3 cm |
| Width | 3 cm |
| Thickness | 1.1 cm |
| Credit Line | Survey of Northern Tlingit Country, Frederica de Laguna, 1949 |
| Other Number | 111 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.