Rubbing Tool
49-25-199
From: United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort
Curatorial Section: American
| Object Number | 49-25-199 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | W1E 0-6" |
| Section | American |
| Materials | Marble (Stone) |
| Description | Small flat piece of marble with one ground flat surface, dull ground edges. End rounded. |
| Length | 3.8 cm |
| Width | 2.6 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Credit Line | Survey of Northern Tlingit Country, Frederica de Laguna, 1949 |
| Other Number | 191 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.