Basket
97-85-80A
From: Washington (U. S. State) | Neah Bay
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-85-80A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Makah |
| Provenience | Washington (U. S. State) | Neah Bay |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Grass | Cedar Bark |
| Technique | Basketry |
| Description | Cylindrical. Bottom of cedar bark in checker weave, bordered with twining; side in wrapped twined weave. Ornamental patterned bands, purple, yellow, red and green. |
| Height | 7.94 cm |
| Outside Diameter | 12.7 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-85-80A - Old Museum Number | 16287 - ANSP Number | I 1065 - Gottschall Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



