Border
SA2700A
From: Peru | Lima
Curatorial Section: American
| Object Number | SA2700A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Lima |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Wool |
| Description | Heading, rep with weft pattern center; conventional designs in yellow and black on red. |
| Length | 8.59 cm |
| Width | 63.5 cm |
| Credit Line | Gift of Mr. J. Alfonso de Garay, 1921 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.