| Object Number | 97-563-5275 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Eastern United States |
| Culture Area | Northeast Culture Area (uncertain) | Southeast Culture Area (uncertain) |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Chipped |
| Description | Three-quarter groove; smoothed short blade; has been very much used; bit shipped on one face. |
| Length | 12.3 cm |
| Width | 11 cm |
| Thickness | 5.7 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-5275 - Old Museum Number | 10834 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


