| Object Number | 84-18-2A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Owo | Yoruba |
| Provenience | Nigeria |
| Section | African |
| Materials | Ivory |
| Technique | Carved |
| Iconography | Head |
| Description | Carved ivory head with conical hairdo and several neckrings. "Divination piece". Large bulging eyes with black insets. On a rounded base with carved herringbone and blunt triangular decoration. Traditional style. In a fitted box of red-orange fabric with one carved ivory festener. |
| Height | 9.5 cm |
| Outside Diameter | 4.5 cm |
| Credit Line | Gift of Charles C. G. Chaplin, 1984 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




