| Object Number | 29-175-727B |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Siberia |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Birch Bark |
| Description | Birch bark(?). Short; would fit close around ankle. Double weave in checker board plaiting. Bottom: rounded, square heel; blunt tee. (Sketch See Multimedia) |
| Height | 7.7 cm |
| Length | 24.2 cm |
| Width | 11.2 cm |
| Credit Line | Exchange with George G. Heye, 1917 |
| Other Number | 2/3058 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


