Chisel
41-22-16
From: Canada | British Columbia | Lytton | Fraser River
Curatorial Section: American
| Object Number | 41-22-16 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Salish |
| Provenience | Canada | British Columbia | Lytton | Fraser River |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Locus | Living site on north bank of river a few miles above Lytton |
| Period | Historic |
| Section | American |
| Materials | Nephrite | Jade |
| Technique | Chipped |
| Description | Small chisel of translucent green jade. Rhomboid section with slanting thin sides. All well smoothed. Butt rounded from one side to a point. Straight blade bevelled on one side. Used in sawing nephrite. |
| Height | 0.8 cm |
| Length | 12.1 cm |
| Width | 2.3 cm |
| Credit Line | Purchased from G. T. Emmons, 1941 |
| Other Number | 9 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.