Coffin
E16783
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E16783 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wood |
| Description | Without lid. Undecorated exterior. Floor of interior has a painted depiction of the goddess Nut, with a nw jar above her head. Her arms are stretched out, and continue up the sides of the coffin. The goddess wears a heart amulet on a string around her neck. Girdle above her hips is tied into an Isis-knot. |
| Height | 12.7 cm |
| Length | 182.88 cm |
| Width | 27.94 cm |
| Other Number | E884 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.