Ornament
AF931
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF931 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bahuana |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Ivory |
| Description | Worn by the circumcised. A custom taken from their neighbors, the Bapinji. (See AF927). Ivory, anthropomorphic ornament; round head with a square shaped body; hairline and facial features evident; hands held at chest; knees bent inward. |
| Height | 4.1 cm |
| Width | 2.3 cm |
| Thickness | 0.8 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 185 - Field No SF | 6607-22 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




