Amphora
69-35-23
From: Cyprus | Lapithos
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 69-35-23 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Cyprus | Lapithos |
| Locus | Tomb 2A |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Buff pear shaped amphora, incised on lip, shoulder and handles |
| Height | 38 cm |
| Outside Diameter | 32.5 cm |
| Credit Line | Gift of Cincinnati Art Museum; Lapithos Cyprus Expedition 1931-1932; B. H. Hill, 1969 |
| Other Number | 15 - Other Number | 43 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.