| Object Number | NA9056 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Navajo (uncertain) | Cree (uncertain) |
| Provenience | North America |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood | Sheepskin | Pigment | Metal |
| Description | Skin Covered Hoop; |
| Length | 43 cm |
| Width | 14 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Richard Waln Meirs, 1918 |
| Other Number | A54A - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

