| Object Number | 65-10-167 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cashinahua |
| Provenience | Peru | Rio Curanja |
| Culture Area | Amazonia |
| Section | American |
| Materials | Palm | Fiber |
| Description | Smoothed thick palm bark, tapered at ends, notched; heavy twisted cord, one side goes along back of bow for extra strength and to provide extra cord in case a bowstring breaks white hunting. Used for any prey. |
| Length | 177 cm |
| Width | 2.7 cm |
| Thickness | 1.5 cm |
| Credit Line | Purchased from Kenneth M. Kensinger, 1965 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
