| Object Number | P1996A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Javanese |
| Provenience | Java |
| Section | Oceanian |
| Materials | Metal | Wood | Pigment |
| Description | Staccato. With 1 beater. |
| Height | 36 cm |
| Length | 56 cm |
| Width | 27.5 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Sarah (William D.) Frishmuth, 1900 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




