Bead
49-12-314
From: Cyprus | Kourion | Bamboula
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 49-12-314 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cypriot |
| Provenience | Cyprus | Kourion | Bamboula |
| Site Name | Kourion |
| Locus | Tomb 19:50 |
| Period | Late Cypriot IIA | Late Cypriot IIB |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Gold |
| Description | C-- badly cruched. Longitudnal grooves. |
| Length | 0.9 cm |
| Width | 0.6 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, J. F. Daniel, 1949 |
| Other Number | Mi164 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

