Fish Bone
AF41.29
From: Zaire | Eastern Province | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF41.29 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Zaire | Eastern Province | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Fish Bone |
| Description | Catfish bone (Order: Siluriformes, Family: Clariidae, Genus: Heterobranchus or Clarias), cleithrum |
| Height | 2.3 cm |
| Length | 6.5 cm |
| Width | 1.4 cm |
| Credit Line | Purchased from W. H. Leslie, 1905 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


